Чернівецький обласний державний музей народної архітектури та побуту заснований у відповідності до постанови уряду України від 19 липня 1977 року.

Музей подібного профілю – один з небагатьох в нашій державі. Діють вони ще у Києві, Львові, Переяславі-Хмельницькому, Ужгороді, Івано-Франківську (під Галичем).

Своїх перших відвідувачів музей прийняв 5 липня 1986 року. На сьогодні в музеї на території двох незавершених експозиційних зон – «Хотинщина» (Сокирянський, Хотинський і частина Новоселицького районів) та «Західне Подністров’я» (Заставнівський, частина Китайського та Новоселицького районів), площею 9 379 га – відтворено 33 типові будівлі старого буковинського села початку XIX – середини XX століття (хати, комори, курники, криниці, стодола, стайня, погріб, лозниця, голубник, вітряки, кузня, церква з дзвіницею, сільська управа). Більшість споруд розташовано у сформованих садибах. Правдиво доповнюють пам’ятки відтворені інтер’єри.

У фондах музею нараховується 7 964 предметів основного фонду та 96 – науково-допоміжного. Серед них – народний одяг, тканини, селянські знаряддя праці і предмети побуту, меблі, посуд, вироби домашніх промислів і ремесел, твори декоративно-прикладного мистецтва, друковані видання, фотографії та ін.

Планується збудувати полонинську стайню, водяний млин, ґражду та інші житлові й господарські споруди, церкву з дзвіницею, капличку, школу, гаті для сплаву лісу тощо.

2004 року збудували напівземлянку стовпового типу XVIII ст., обновили огорожу в експозиції «Західне Подністров’я». Перевезена і встановлена різьблена брама 1934 року з підніжжя гори.

Музеєм проведено десятки стаціонарних та пересувних виставок, серед яких – «Декоративно-прикладне мистецтво Буковини», «Традиційний буковинський одяг», «Буковинські килими», «Буковинські ткані пояси», «Буковинська вишивка», «Бісер в народному одязі», «Шкіряні вироби буковинців», «Буковинський гончарний і дерев’яний посуд», «Буковинська скриня», «Буковинська писанка», «Народні музичні інструменти», «Культовий живопис Буковини», «Культові вироби з металу» та інші, на яких було представлено скарби музейних фондів.
Музей працює:
– в літній період (з 1 травня до 1 листопада) – з 10.00 до 17.00 год.;
– в зимовий період (з 1 листопада до 1 травня) – з 10.00 до 16.00 год; Вихідний день – понеділок.